Jodyna

/
Jodyna

Jodyna to uznany lek, stosowany od wielu lat w celu dezynfekcji skóry i błon śluzowych. To środek o szybkim działaniu, wykazujący aktywność przeciwko dużej ilości drobnoustrojów, w tym także form przetrwalnikowych bakterii. Działanie przeciwdrobnoustrojowe uwidacznia się już po paru sekundach, a dodatkowym atutem jest możliwość zobaczenia obszaru, który został już zdezynfekowany. Jodyna działa miejscowo rozgrzewająco na skórę, przez co powoduje uśmierzenie bólu i przyspiesza proces gojenia.

Apteczka Babuni jodyna
jod rys

Jod

jest to pierwiastek występujący w niewielkiej ilości w stanie naturalnym. Sam ma szary, połyskliwy kolor. Poddany spalaniu wydziela charakterystyczne fioletowe opary, które mogą działać drażniąco. Jest niezbędny w diecie człowieka, obecnie by zapobiegać jego niedoborom sól kuchenną poddaje się procesowi jodowania. W postaci preparatu z jodkiem potasu i etanolem tworzy roztwór o właściwościach dezynfekujących, stosowany na otarcia i skaleczenia. Jodyna jest używana już od ponad 100 lat, jako skuteczny antyseptyk. W rosyjskiej medycynie ludowej, wykorzystywano ją jako lek na przeziębienie. Na noc smarowano sobie nią podeszwy stóp i spano w grubych, wełnianych skarpetach. Na drugi dzień choroba miała zniknąć, pozostawiając tylko brązowe zabarwienie skóry na stopach.

JODYNA
Iodi solutio spirituosa FP
Roztwór na skórę, 3%
10 g

Lek odkażający.

Skład:

jod3g
jodek potasu, etanol (96%) 
woda oczyszczonado 100 g

Wskazania: dezynfekcja skóry i otarć naskórka.
Przeciwwskazania: uczulenie na którykolwiek ze składników leku.
Sposób stosowania: zewnętrznie. Przecierać skórę wacikiem nasączonym preparatem. W przypadku wątpliwości co do stosowania leku należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Podmiot odpowiedzialny: Farmina sp. z o.o. ul. Lipska 44, 30-721 Kraków.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.