Maść ichtiolowa

/
Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa to tradycyjny lek do stosowania miejscowego na skórę, o właściwościach ściągających i przeciwbakteryjnych, przygotowywany zgodnie z przepisem Farmakopei Polskiej. Maść ichtiolowa polecana jest do stosowania w leczeniu wyprysków skórnych, czyraczności oraz trądziku. Ponadto ichtiol działa przeciwobrzękowo oraz miejscowo rozgrzewająco.

Apteczka Babuni maść ichtiolowa
ichtiol

Ichtiol

jest produktem suchej destylacji łupków bitumicznych, o charakterystycznym zapachu i ciemnoczerwonej barwie. Ichtiol występuje w dwóch odmianach: ciemnej i jasnej. W maści ichtiolowej znajduje się frakcja ciemna, ichtiol jasny natomiast pojawia się w preparacie Mediderm shampoo. Sulfobituminian amonowy, bo tak też bywa nazywany ichtiol, działa wielokierunkowo. Przede wszystkim przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, przeciwobrzękowo oraz wspomaga odciąganie ropy. Substancja jest stosowana w recepturze aptecznej od XVI wieku. Czasem bywa mylona z dziegciem, ze względu na podobny proces wytwarzania i zastosowanie.

MAŚĆ ICHTIOLOWA
Ammonii bituminosulfonatis unguentum FP
10%
Maść 20 g

Lek o działaniu ściągającym i przeciwbakteryjnym.

100 g maści zawiera:

ichtamolu10 g
substancje pomocnicze:lanolinę i wazelinę żółtą

Wskazania: w wyprysku, czyraczności oraz trądziku jako środek bakteriostatyczny.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.
Sposób stosowania: zewnętrznie, miejsca chorobowo zmienione smarować 1- 2 razy dziennie. W przypadku wątpliwości co do stosowania leku należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Podmiot odpowiedzialny: Farmina sp. z o.o. ul. Lipska 44, 30-721 Kraków.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.