Olej rycynowy

/
Olej rycynowy

Olej rycynowy jest lekiem przygotowywanym zgodnie z przepisem Farmakopei Polskiej. Swoją długą historię stosowania, zawdzięcza przede wszystkim swoim silnym właściwościom przeczyszczającym. Olej rycynowy jest produktem leczniczym, który powoduje nasilenie ruchów perystaltycznych jelita cienkiego, a także wzmożenie wydzielania gruczołów trawiennych i upłynnienie treści jelitowej, co w efekcie prowadzi do wypróżnienia. Preparat przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci po 7 roku życia, cierpiących na zaparcia. W kosmetologii stosowany także jako środek kondycjonujący na włosy i paznokcie.

Apteczka Babuni olej
racznik rys

Rącznik pospolity

(Ricinus communis L.); jest drzewiastą rośliną hodowaną w krajach tropikalnych lub subtropikalnych. Z nasion pozyskuje się olej, który posiada drażniący wpływ na jelito cienkie. Odpowiedzialnym składnikiem za to działanie jest kwas rycynolowy. Podrażniona błona śluzowa jelita, sprawia iż zwiększa się perystaltyka jelita i dochodzi do wypróżnienia. Rącznik pospolity, był znany już w Starożytnym Egipcie, jego nasiona odnaleziono w grobowcach faraonów sprzed 4000 lat. Z papirusów z tamtych czasów wynika, że także był używany jako środek przeczyszczający.

OLEJ RYCYNOWY
Oleum Ricini FP
Płyn doustny
30 g

Lek przeczyszczający.

Skład: olej rycynowy
Wskazania: zaparcia.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na olej rycynowy, bóle brzucha, nudności, wymioty, krwawienia z odbytu, niedrożność jelit, stany zapalne narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej.
Sposób stosowania: dorośli 10-20 g (1-2 łyżki), dzieci powyżej 7 roku życia zgodnie z zaleceniami lekarza. Efekt przeczyszczający powinien nastąpić po 2-6 godzinach. Nie stosować dłużej niż przez okres kilku dni. Jeśli dolegliwości nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku wątpliwości co do stosowania leku należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Podmiot odpowiedzialny: Farmina sp. z o.o. ul. Lipska 44, 30-721 Kraków.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.